Biznes może pozbawić prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu etatu
Już samo posiadanie innego niż stosunek pracy tytułu do ubezpieczenia chorobowego, czym jest m.in. umowa zlecenia lub prowadzenie działalności gospodarczej, spowoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia. Nie ma znaczenia, że z tytułu umowy zlecenia czy prowadzonej działalności nie były uzyskiwane dochody, a nawet czy praca była faktycznie wykonywana.
Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z 2 czerwca 2022 r. (VIII Ua 26/22).
Wnioskodawczyni odwołała się do sądu od decyzji ZUS, w której organ rentowy odmówił przyznania zasiłku chorobowego za okres od 1 listopada do 22 grudnia 2021 r., tj. po ustaniu z końcem października 2021 r. zatrudnienia pracowniczego. Powodem było to, że w listopadzie i grudniu posiadała ona inne tytuły do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, tj. umowę zlecenia i dodatkowo prowadziła własną działalność gospodarczą.
ZUS, a następnie sądy ustaliły, że wnioskodawczyni do 31 października 2021 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie w tym okresie wiązała ją z inną spółką umowa zlecenia. Równolegle świadczyła też usługi na rzecz innej spółki w ramach działalności gospodarczej. Na początku października 2021 r. wnioskodawczyni zachorowała i pozostawała nieprzerwanie niezdolna do pracy. Jej stosunek pracy ustał w czasie trwania choroby z końcem października 2021 r. W okresie choroby nie świadczyła usług w ramach zawartych umów zlecenia i nie uzyskiwała przychodów z działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nie wystąpiła do ZUS o objęcie jej dobrowolnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta